sobota, 2 kwietnia 2016

Nowe opłaty za przesyłki zagraniczne.

W związku z ostatnimi postami na temat zamówień z Born Pretty Store postanowiłam poruszyć kwestię zmian, które wkrótce nastąpią w procesie zamawiania towarów z zagranicznych sklepów. Warto poszerzyć informacje, w razie gdyby ktoś jeszcze nie był świadom tego jakie zmiany nas - zamawiających z zagranicy - czekają. 

Po wprowadzeniu programu "Rodzina 500 plus" rząd zaczął szukać źródeł finansowania owego programu. Tak się niestety zdarzyło, że padło na zamówienia zagraniczne. 

Nowa ustawa o podatku od sprzedaży detalicznej określa, że w przypadku towaru dostarczanego przez przewoźnika od sprzedawcy spoza Polski do nabywcy, przewoźnik jest zobowiązany do uzyskania od wysyłającego oświadczenia. Oświadczenie to dotyczy uiszczenia nowego podatku, informuje o zwolnieniu z podatku albo stanowi oświadczenie, że przesłanie przesyłki nie jest związane z dokonaniem sprzedaży detalicznej przesyłanych przedmiotów.
W przypadku gdy takich dokumentów sprzedawcy nie dołączą do wysyłki przewoźnik musi uzyskać od wysyłającego podatek naliczony od deklarowanej wartości przesyłki, a w przypadku braku takiej informacji opłatę w wysokości 40 zł. 
W ustawie natomiast nie jest dokładnie zdefiniowane kto jest przewoźnikiem - poczta Chińska, poczta Polska, kurierzy? Więc nie wiadomo kto za te paczki ma płacić... 
Paczki bez odpowiednich dokumentów będą wysyłane, następnie będą wracały do sprzedawców, klienci będą żądać zwrotów kosztów, których mogą nie uzyskać - bo przecież paczka została wysłana, nie została odebrana i wróciła.
Szansa, że to wszystko zostanie ogarnięte w jakiś sposób jest według mnie równa zeru. Zagraniczni przedsiębiorcy albo nie będą w ogóle wiedzieli, że takie zmiany nastąpili i powstały wobec nich nowe wymagania, albo po protu odmówią dostosowania się i zaprzestaną wysyłania towarów do Polski. 
Tak więc moi drodzy - kupujcie i zamawiajcie póki możecie. Niedługo zaczną się cyrki i nie wiadomo co z tego wyjdzie. 
Oczywiście nie ma 100% pewności, że sprawa zamówień i wysyłek faktycznie tak będzie wyglądała, jednak jest to według mnie bardzo prawdopodobne. Niestety. 
Wpis oparłam głównie na tekście autorstwa Łukasza Tkacza, ze strony: 
http://www.purepc.pl/inne/nowa_ustawa_to_koniec_tanich_zakupow_w_zagranicznych_sklepach. 
Więcej można przeczytać również na: http://www.alizakupy.pl/koniec-aliexpress-polska/

PS. Z tego co mi wiadomo ustawa jest na razie w zawieszeniu. Nie wiadomo kiedy i czy zostanie wprowadzona. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz