poniedziałek, 28 listopada 2016

Filmowo #4 - Psychologiczny

Wkraczamy w niebezpieczne tereny, w filmy które igrają trochę z psychiką i wprowadzają uczucie niewygody i braku bezpieczeństwa u widza. 
Powodzenia :)Musimy porozmawiać o Kevinie/We Need to Talk About Kevin (USA, Wielka Brytania, 2011 rok, Lynne Ramsay)
Jest to jeden z tych filmów, w których nie do końca wiadomo od początku o co chodzi, ale wiadomo, że stało się coś złego i widz w zasadzie od wczesnych minut domyśla się, o co może chodzić. Bardzo podobało mi się tutaj też pokazanie jak na tragedię reagują mieszkańcy miasta, sąsiedzi, znajomi, rodzina. Uwielbiam Tildę Swinton a Ezra Miller pokazał się tutaj z bardzo mocnej i mrocznej strony. Słyszałam o tym filmie bardzo pochlebne opinie, a jednak nie wywarł on na mnie aż takiego wrażenia. Mimo wszystko polecam. 


Lot nad kukułczym gniazdem/One Flew Over the Cuckoo’s Nest (USA,  1975 rok, Miloš Forman)
Jeden z najbardziej znanych chyba filmów pana Nicholsona. McMurphy postanawia symulować chorobę psychiczną aby uniknąć więzienia. Zostaje przyjęty do ośrodka i trafia pod opiekę siostry Ratched. Siostra Ratched to chyba jedna z najbardziej znanych postaci filmowych, myślę, że nawet ktoś kto nie widział filmu, słyszał lub widział gdzieś jej nazwisko. Jest to wspaniale wykreowany czarny charakter. I najstraszniejsze chyba jest w niej to, że jest po prostu człowiek - zwykła kobieta, nie potwór, nie demon. A mimo to sieje strach i panikę, nie tylko na swoim oddziale, ale również wśród widzów. 


Podziemny krąg/Fight Club (Niemcy, USA, 1999 rok, David Fincher)
Tytuł, którego chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. Duet Norton and Pitt z domieszką Bonham Carter stworzył jeden z najlepiej znanych filmów. Według mnie najlepszą częścią tego filmu jest pokazani beznadziejności życia codziennego. Gonitwy za pieniędzmi, chęci imponowania ludziom których nie lubimy, pragnienia zmiany. I jakaż to zmiana następuje w życiu narratora :D 


Przerwana lekcja muzyki/Girl, Interrupted (Niemcy, USA, 1999 rok, James Mangold)
Spotkanie dwóch młodych kobiet w zakładzie psychiatrycznym i jego konsekwencje. Susanna jest niestabilna emocjonalnie, lubi uprawiać seks w nadmiarze i z kim popadnie, a w końcu postanawia odebrać sobie życie. Lisa jest socjopatką z wybuchowym temperamentem. Warto obejrzeć, zobaczyć młodą Winonę Ryder i Angelinę Jolie. 


Pułapka/Hard Candy (USA, 2005 rok, David Slade)
Chyba nie widziałam drugiego takiego filmu. Ellen Page gra czternastoletnią Hayley, która postanawia wymierzyć sprawiedliwość na pedofilu. W zasadzie sama nie wiem co mam o nim napisać. Jest oryginalny, świeży, mocny. Ellen Page pokazuje co potrafi, a Patrick Wilson w roli trzydziestokilkuletniego fotografa dotrzymuje jej kroku ale w pewien sposób stanowi dla niej tło, bo to Ellen jest tutaj gwiazdą. I dobrze się w swoich rolach oboje spisują :P Źródła do zdjęć: 
 1. https://movieandtvshowsreviews.files.wordpress.com/2012/07/1007931_nl_we_need_to_talk_about_kevin_1316513439082.jpg
 2. https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/2/26/One_Flew_Over_the_Cuckoo's_Nest_poster.jpg
 3. https://i.jeded.com/i/fight-club.25541.jpg
 4. http://imgc.allpostersimages.com/images/P-473-488-90/56/5665/OW1UG00Z/posters/girl-interrupted.jpg
 5. http://www.impawards.com/2006/posters/hard_candy.jpg


4 komentarze:

 1. Odpowiedzi
  1. Oj, bardzo polecam zapoznać się z klasyką - Fight Club i One Flew Over the Cuckoo’s Nest to filmy, które trzeba zobaczyć :D

   Usuń
 2. Z Twoich propozycji oglądałam Lot nad kukułczym gniazdem, Fight Club i Przerwana lekcja muzyki. Bardzo lubię te filmy :) Fight Club jest jednym z moich ulubionych filmów ever. Uwielbiam książkę na podstawie której powstał i chyba jako jedyna osoba na świecie uważam, że zakończenie w książce było lepsze, niż to w filmie :D Musimy porozmawiać o Kevinie - musze koniecznie go obejrzeć :) No i dzięki Twojej liście poznałam kolejny film - Hard Candy, o którym wcześniej nie słyszałam za dużo.
  Nominowałam Cię do LBA, po szczegóły zapraszam na mój blog. Mam nadzieję, że weźmiesz w tym udział ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam Hard Cadny - film trochę inny i Ellen Page na prawdę pokazała, że może :) Bardzo dziękuję za nominację, post do LBA już się pisze :D

   Usuń

DENKO majowo-czerwcowe.

Czas na mocno spóźnione Denko z maja i czerwca. Z początkiem pracy mój czas wolny skurczył się  przeraźliwie. Muszę sobie wypracowa...