piątek, 31 marca 2017

Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens


Ciemna strona. Szwedzcy mistrzowie kryminału. Zbrodnia, tajemnica, suspens

Johan Theorin, Stieg Larsson, Henning Mankell, Per Wahlöö, Åke Edwardson, Maj Sjöwall, Håkan Nesser, Åsa Larsson, Sara Stridsberg, Eva Gabrielsson, Inger Frimansson, Rolf Börjlind, Cilla Börjlind, Anna Jansson, Tove Alsterdal, Magnus Montelius, Dag Öhrlund, Malin Persson Giolito, Veronica von Schenck, Katarina Wennstam
412 stron 
Wydawnictwo Literackie "Morderstwo, tajemnica, suspens. 
Utwory duetów Sjöwall-Wahlöö oraz Mankell-Nesser; niepublikowane opowiadania Åke Edwardsona, Åsy Larsson czy Stiega Larssona; literacki debiut wieloletniej towarzyszki Stiega, architektki - Evy Gabrielsson i tekst nie kojarzonej z literaturą kryminalną, najwybitniejszej szwedzkiej pisarki Sary Stridsberg - zebrane w jednym tomie!
Od klasycznych procedurals, pokazujących przebieg śledztwa, poprzez opowiadania prowadzone z punktu widzenia mordercy  lub ofiary, aż po opowieści grozy, sensację, utwory psychologiczne, żarty literackie, a nawet science fiction. Ten niezwykły zbiór pokazuje wszechstronność, różnorodność i witalność literackiej sceny kryminalnej w Szwecji. To prawdziwa gratka dla wszystkich miłośników mrocznych, skandynawskich opowieści.
Wspaniała antologia skandynawskich opowiadań kryminalnych ze Stiegiem Larssonem jako wisienką na torcie."
http://www.wydawnictwoliterackie.pl/ksiazka/2669/Ciemna-strona


Nie miałam do tej pory do czynienia ze szwedzką literaturą. Książkę kupiłam jako prezent dla mamy, która w takich książkach gustuje i skończyła ją ona dość szybko, więc wnioskuję, że się podobała :D 
Ja sama mam co do niej mieszane uczucia. 
Przekrój tematyczny mamy w książce dość duży. Głównie są to typowe kryminały - sprawa, policja, rozwiązanie. Ale są w niej też opowiadanie trochę bardziej fantastyczne, podpadające nawet pod scince-fiction. 
Najbardziej spodobało mi się opowiadanie pana Larssona - o dziwo odstające od pozostałych, będące bardziej właśnie scince-fiction niż kryminałem. 
Jeśli ktoś lubi szwedzkie kryminały i szuka czegoś nowego, chce poznać nowych autorów, poznać ich styl pisania, to polecam :)


Jakie są Wasze ulubione zbiory opowiadań? I czy lubicie szwedzkie kryminały? 
:)

2 komentarze:

  1. Uwielbiam szwedzkie kryminały! Są niesamowicie mroczne i ponure ale przez to idealnie oddają rzeczywistość. Nie są przesłodzone ani podkoloryzowane jak niektóre amerykańskie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zgadza się, Szwedzi nie owijają w bawełnę i nie usładzają swoich kryminałów :D

      Usuń

DENKO majowo-czerwcowe.

Czas na mocno spóźnione Denko z maja i czerwca. Z początkiem pracy mój czas wolny skurczył się  przeraźliwie. Muszę sobie wypracowa...